Návod pro neziskové organizace a pořadatele akcí: Jak napsat úspěšnou tiskovou zprávu

autor: | 15. 9. 2023 | Zpravodajství

Organizujete zajímavé akce pro veřejnost, nebo pomáháte místní komunitě prostřednictvím neziskové organizace? Rádi byste dali o své bohulibé činnosti vědět a čekáte, že si vás novináři sami najdou, zjistí si všechny informace a napíší o vás poutavý článek? Je pravděpodobné, že čekáte marně. Prvním krokem k úspěchu je převzít aktivitu a nabídnout mediím co nejlépe připravený materiál. Jedním z nejúčinnějších nástrojů komunikace je tisková zpráva, která dokáže představit vaši činnost v nejlepším světle. V tomto článku vám poskytneme několik tipů a doporučení, jak napsat kvalitní a poutavou tiskovou zprávu.

 1. Začněte silným nadpisem:
  První dojem je důležitý. Nadpis by měl být stručný, zajímavý a přitahovat pozornost čtenáře. Snažte se v něm vyjádřit podstatu zprávy a vyvolat zájem.
 2. Struktura zprávy:
  Tisková zpráva by měla mít jasnou strukturu, která umožní čtenáři snadno se zorientovat. Začněte popisem události nebo aktivity a postupně téma rozšiřujte o důležité informace. Odpovězte na otázky Kdo, Co, Kdy, Kde, Proč a Jak.
 3. Výstižný úvod:
  V prvních odstavcích tiskové zprávy se zaměřte na to nejdůležitější. Představte klíčové informace, které zaujmou čtenáře a přinutí ho pokračovat v čtení.
 4. Stručnost a jasnost:
  Píšete pro zaneprázdněné novináře a veřejnost, kteří mají omezený čas. Vaše zpráva by měla být stručná, přehledná a srozumitelná. Vyvarujte se přílišného odborného žargonu a složitých vět.
 5. Silné body a důkazy:
  Tisková zpráva by měla být podložena konkrétními fakty, čísly a případovými studiemi. Zmiňte úspěchy, výsledky a vliv vaší organizace nebo akce na komunitu. Poskytněte důkazy o tom, proč je vaše zpráva důležitá a zajímavá.
 6. Citace a kontaktní informace:
  Zahrňte do tiskové zprávy citace relevantních osob, které dodají vaší zprávě důvěryhodnost a lidský rozměr. Nezapomeňte uvést kontaktní informace pro novináře, kteří by mohli mít zájem o další informace nebo rozhovor.
 7. Vybraná média:
  Nezapomeňte zahrnout přílohy, jako jsou fotografie, videa či infografiky, které poskytnou novinářům vizuální materiál pro jejich články. Ujistěte se, že jsou tyto přílohy kvalitní a relevantní.
 8. Kontrola a redakce:
  Před odesláním zprávy ji pečlivě zkontrolujte. Opravte případné gramatické a pravopisné chyby. Ověřte si pravdivost uváděných informací.

Napsání tiskové zprávy může být náročné, ale s těmito tipy byste měli být schopni vytvořit poutavý a profesionální materiál, který upoutá pozornost médií a veřejnosti. Nezapomeňte, že tisková zpráva je pouze prvním krokem ve vaší komunikační strategii. Pokud se vám podaří zaujmout novináře, můžete získat cennou mediální pozornost a podpořit vaši organizaci či akci.

Věříme, že tyto rady vám pomohou při psaní tiskových zpráv a při komunikaci s veřejností. Buďte jasní, struční a přesvědčiví. Snažte se vyjádřit hodnotu a význam vaší činnosti a ukázat, jakým způsobem přispíváte ke komunitě. S dobrým přípravným plánem a kvalitním materiálem se vám podaří upoutat pozornost a získat podporu, kterou si zasloužíte.

redakce

Našli jste v článku chybu, nebo chcete napsat vlastní článek? Napište nám na redakce@kostelak.cz

Cílem webu kostelak.cz je podpora a propagace komunit a občanských iniciativ v Kostelci nad Černými lesy a nejbližším okolí.

Nejnovější příspěvky

Sdílej

Sdílej tento článek se svými přáteli!