Memoriál Jaroslava Falty – nová tradice v Kostelci

autor: | 12. 8. 2022 | Zpravodajství

V Kostelci nad Černými lesy proběhne 13.8.2022 nultý ročník Memoriálu Jaroslava Falty.

Soudě podle předběžných registrací bude účast opravdu pestrá, a to jak na straně jezdců, tak na straně hostů, kteří na toto setkání dorazí. Chybět nebudou mistři světa, mistři Evropy, ani mistři republiky, a to jak bývalí, tak úřadující, z České republiky i ze zahraničí. V pravé poledne proběhne pieta a vzpomínka na Jaroslava Faltu, po které bude oficiálně zahájen závod v jednotlivých rozjížďkách, které jsou vyhlášeny pro třídy 65/85, Classic, Twin shock, Evo a Open. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na exhibici Petra Piláta, Mistra Evropy ve freestyle motokrosu. Mezi pozvanými hosty by neměli chybět mistři světa Jiří Churavý, Zdeněk Velký, nebo Antonín Baborovský, který stál u samého zrodu myšlenky tento memoriál uspořádat. Účast přislíbili Miloslav Souček, legenda terénních závodů, který letos oslavil 91. narozeniny, i členové rodiny letos zesnulé legendy.

Jaroslav Falta (22. 3. 1951– 27. 3 2022) byl český motokrosový závodník, patřící v 70. letech 20. století mezi světovou špičku v kubatuře do 250 cm³. V letech 1971 až 1982 se v mistrovství světa osmkrát umístil v první desítce. V roce 1974 vybojoval titul mistra světa, o který ale politickými triky v zákulisí přišel a šampionem se stal sovětský reprezentant Gennadij Mojsejev. Faltu se v posledním závodu vyrovnané sezony snažili sovětští jezdci různými způsoby zbrzdit, přesto i díky vítězství v závěrečné rozjížďce dokázal získat potřebné body k titulu.

„Mojsejev hned v úvodu první jízdy upadl, zůstal o kolo zpět a počkal si na mě, asi mu povolily nervy,“ vracel se k osudné srpnové neděli Falta. „Já v té chvíli vedl, ale on mě několik následujících kol blokoval. Když se mi ho konečně podařilo předjet, odjel do depa, ale s podobnou taktikou číhali další Sověti a Popenko do mě narazil.“

Jaroslav Falta

Po závodu na něj sovětská výprava podala protest za předčasný start a jury jej těsným poměrem přijala. Falta byl penalizován a spadl z prvního na osmé místo. Na pozdějším kongresu FIM čs. funkcionáři projednávání sporného bodu stáhli z programu. V roce 2001 byl Falta vyhlášen českým motokrosařem století, o rok dříve skončil v anketě o nejlepšího domácího motocyklového závodníka století druhý za Františkem Šťastným. Závodil až do roku 1982.Po skončení závodní kariéry se věnoval renovaci starých motocyklů. Zemřel 27. března 2022 ve večerních hodinách na srdeční selhání. Jeho kariéru mapuje kniha Ukradený titul.

redakce

Našli jste v článku chybu, nebo chcete napsat vlastní článek? Napište nám na redakce@kostelak.cz

Cílem webu kostelak.cz je podpora a propagace komunit a občanských iniciativ v Kostelci nad Černými lesy a nejbližším okolí.

Nejnovější příspěvky

Sdílej

Sdílej tento článek se svými přáteli!