Za lepší klima v Podlipansku

autor: | 21. 9. 2022 | Zpravodajství

Kostelec nad Černými lesy zatím chybí ve výčtu obcí z regionu Podlipansko, které se připojily k Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima, nejrozsáhlejší světové iniciativě v oblasti klimatu a energetiky měst a obcí čítající přes 11.000 členů z 54 zemí, v nichž bydlí přes 340 milionů lidí.

Podlipansko se k výzvě připojilo v březnu letošního roku. Do pilotního projektu v našem území se zapojili tito partneři: Červené Pečky, Chotutice, Kostelní Lhota, Milčice, Nová Ves I, Nymburk, Pečky, Plaňany, Pňov – Předhradí, Ratenice, Tatce, Třebestovice a Vitice. Tuto iniciativu spustila v roce 2008 Evropská komise s cílem spojit místní samosprávy, které se dobrovolně zavázaly plnit či dokonce překračovat klimatické a energetické cíle Evropské unie.

Díky podpisu tohoto dobrovolného závazku mohlo Podlipansko zažádat o dotaci v rámci Národního programu životního prostředí na projekt Pakt starostů Podlipanska pro klima a energii, jehož hlavní náplní je zpracování Strategického akčního plánu pro energii a klima. Ten ve své části týkající se zmírňujících opatření stanoví výchozí emisní bilanci skleníkových plynů a plány konkrétních činností a opatření na její snížení o 55% do roku 2030 a následně povede zapojené území k naplnění dlouhodobé vize uhlíkové neutrality do roku 2050. Dále bude obsahovat adaptační část posuzující dopady změn klimatu, hodnocení rizik, dopadů rizik a návrh adaptačních opatření. Součástí projektu je také organizace Místních dnů pro energii a klima, jejichž cílem je šířit povědomí o problematice klimatických změn, úspor energií, využívání energie z obnovitelných zdrojů a energetické chudoby.

Žádost o poskytnutí dotace na Projekt byla ze strany Ministerstva životního prostředí 8. 6. 2022 schválena. V tuto chvíli MAS Podlipansko zahájilo přípravu výběrového řízení na zpracovatele SECAP a plánování prvních Místních dnů pro energii a klima, které se uskuteční na podzim tohoto roku.

Zdroj: MAS PODLIPANSKO

redakce

Našli jste v článku chybu, nebo chcete napsat vlastní článek? Napište nám na redakce@kostelak.cz

Cílem webu kostelak.cz je podpora a propagace komunit a občanských iniciativ v Kostelci nad Černými lesy a nejbližším okolí.

Nejnovější příspěvky

Sdílej

Sdílej tento článek se svými přáteli!